Borsa İstanbul Düzelmeye Devam Ediyor

Düzenleyen: serapaycan, Güncelleme: 5 Mayıs 2021 10:13
Borsa İstanbul Düzelmeye Devam Ediyor

Küresel piyasalar Yellen sonrası karışırken, Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi güne yüzde 0,32 oranında yükselişle 1.420,82 puandan başladı

Dünya çapında 1 yılı aşkın süredir yaşanan pandemi sürecinde ülkelerdeki aşılamaların hız kazanımı ve ekonomik görünümde iyileşme örülmesi ile küresel risk iştahını artarken, enflasyon kaynaklı endişeler de bu durumun yan etkisi olarak önemini koruyor. ABD Hazine Bakanı Yellen'ın faiz artışına ilişkin açıklamaları dün piyasalarda oynaklığa sebep olurken, enflasyonist endişeler ve merkez bankalarının daha erken sıkılaşmaya gideceğine ilişkin değerlendirmeler de risk ve baskı unsuru olmaya devam ediyor. 

Haftaya olumlu bir seyirle başlayan küresel hisse piyasalarında dün düzeltme hareketleri izlendi. Yurt dışında teknoloji hisseleri öncülüğünde satışlar hızlanırken, son dönemde toparlanma çabasının hakim olduğu BIST 100 Endeksi dün günü yüzde 0,34 oranında gerileme ile 1.416,25 puandan tamamladı. ABD borsaları Nasdaq öncülüğünde dün satıcılı bir seyir kaydederken, bu sabah vadelilerde hafif alıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında Japonya ve Çin borsaları tatil nedeniyle işlem görmezken, diğer borsalarda hacimsiz ve karışık bir görünüm hâkim oluyor. Dün ekside kapanan Avrupa borsalarında vadeli endeksler bu sabah artıda seyretti.

BORSA İSTANBUL

Yurt içinde, dün banka hisseleri öncülüğünde satıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,34 değer kaybederek günü 1.416,25 puandan tamamladı. Bankacılık endeksinin değer kaybı ise yüzde 1'i aştı.

Bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) beklenti anketi, yurt dışında ise dünya genelinde açıklanacak hizmet sektörü PMI ve ABD'de ADP özel sektör istihdamı başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirten analistler, ayrıca Yellen'ın açıklamaları sonrası Fed üyelerinin yapacağı konuşmaların öneminin de arttığını belirtildi.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde dün gün içinde dalgalı bir seyir izlenirken, gün içinde 1.411, kısa vadede 1.371 üzerinde kalıcılık arttıkça geri çekilmeler olsa da alım fırsatı olarak değerlendirilebileceği belirtiliyor. Tepki yükselişinin ilk hedefinin 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.429-1.432 aralığı, bu aralık üzerinde de 1.443-1.445 aralığına doğru devam etmesi beklenirken, endeksin 1.411 seviyesi altında 1.399 ilk hedef olmak üzere, kar satışlarının 1.371-1.374 aralığına doğru devam etme riskinin de bulunduğu hatırlatılıyor. Kısa vadeli göstergelerdeki zayıflama gün içinde kar satışlarının devam edebileceğine işaret ederken, orta vadeli göstergelerdeki güçlü pozitif görünüm geri çekilmelerin alım fırsatı olduğuna ve yükseliş eğiliminin korunacağına işaret ediyor.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler ise 10.00'da Türkiye, TCMB'nin beklenti anketi olurken, nisan ayı hizmet sektörü PMI öne çıkıyor. 10.55'te Almanya, 11.00'de Euro Bölgesi, 16.45'te ABD gelecek. Ayrıca 12.00'de Euro Bölgesi, mart ayı Üretici Fiyat Endeksi, 15.15'te ABD, nisan ayı ADP özel sektör istihdamı ve 17.00'de ABD, nisan ayı ISM imalat dışı PMI izlenecek.


Son Eklenen Haberler

Gün Ortasında Piyasa Haberleri Gün Ortasında Piyasa Haberleri
Gün Ortasında Piyasa Haberleri
Gün Ortasında Piyasa Haberleri- Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 1,08 artışla 1.432,98 puana yükseldi.Endeks, saat 13.00 ...

Son Eklenen Yorumlar

  • Hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yazan sen olmak istiyorsan kullanıcı girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsin!