Kanal İstanbul Açıklaması GYO ve Çimento Hisselerini Hareketledirdi

Düzenleyen: piyasarehberim, Güncelleme: 29 Mart 2021 11:01
Kanal İstanbul Açıklaması GYO ve Çimento Hisselerini Hareketledirdi

Kanal İstanbul Açıklaması GYO ve Çimento Hisselerini Hareketledirdi


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un haftasonu Kanal İstanbul ile ilgili açıklamaları sonrasında Borsa İstanbul'daki gayrimenkul yatırım ortaklığı ve çimento hisseleri yükseldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, haftasonu Kanal İstanbul için imar planlarını onayladıklarını ve askıya çıkardıklarını açıkladıktan sonra pazartesi günü BIST Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Endeksi ve BIST Çimento Endeksi sert yükseliş kaydetti.


İçerisinde Emlak Konut, Halk, Vakıf ve Kiler gayrimenkul yatırım ortaklığı gibi şirketlerin başı çektiği yükselişle, BIST Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Endeksi pazartesi günü yüzde 4,1 yükseliş kaydetti.


Emlak Konut, yüzde 8,65 yükselişle endeksin taşıyıcısı olurken, Kiler yüzde 8,41 ile ikinci, Halk ise yüzde 7,23 ile üçüncü sırada geliyor.


Çim Beton, Oyak Çimento, Akçansa Çimento ve Nuh Çimento'nun yükselişte başı çekmesiyle de BIST Çimento Endeksi yüzde 5,7 artış kaydetti.


Çim Beton, yüzde 9,97 ile yükselişlte endeksin birincisi olurken, ikinci sırada yüzde 9,92 yükselişle Akçansa Çimento, üçüncü sırada ise yüzde 8,1 yükselişle Oyak Çimento geliyor.


Haftasonu Çekmeköy Belediyesi'nin durum değerlendirme toplantısına katılan Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Kanal İstanbul projesine ilişkin daha önce 1/100 bin, 1/5 bin ve 1 bin uygulama imar planlarını askıya çıkarmıştık. Vatandaşlarımızdan gelen talepler, belediyelerimizden, kamu kuruluşlarından gelen talepler doğrultusunda yapılan itirazlar doğrultusunda bu itirazları değerlendirdik. 1/100 binlik planımızı geçen hafta itibariyle askıya çıkardık. 5 bin ve bin uygulama imar planlarını da itirazları değerlendirerek, vatandaşlarımızın sorunlarını problemlerini çözerek, İstanbul’umuza değerine değer katacak. Kanal İstanbul Projesi için artık imar planlarını onaylamış ve askıya çıkarmış bulunuyoruz. Bu çerçevede inşallah adımlarımızı da hızlı bir şekilde atmak suretiyle güzel İstanbul’umuza, Kanal İstanbul projesini de kazandırıyor olacağız." demişti.

(Bloomberrg)


Son Eklenen Haberler

Serbest Piyasada Döviz Güne Nasıl Başladı? Serbest Piyasada Döviz Güne Nasıl Başladı?
Serbest Piyasada Döviz Güne Nasıl Başladı?
Serbest Piyasada Döviz Güne Nasıl Başladı?İstanbul serbest piyasada dolar 13,6240 liradan, avro 15,1960 liradan güne başladı.Serbest piyasada 13,6220 ...
Altın Fiyatlarına Fed Darbesi Altın Fiyatlarına Fed Darbesi
Altın Fiyatlarına Fed Darbesi
Altın Fiyatlarına Fed DarbesiAltın fiyatları Ukrayna'ya ilişkin endişelerin yol açtığı güvenli liman talebinin ardından hafta içinde yükseliş kaydetse...

Son Eklenen Yorumlar

  • Hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yazan sen olmak istiyorsan kullanıcı girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsin!