Döviz Endeksli Mevduat Ayrıntıları Açıklandı

Düzenleyen: piyasarehberim, Güncelleme: 21 Aralık 2021 14:31
Döviz Endeksli Mevduat Ayrıntıları Açıklandı

Döviz Endeksli Mevduat Ayrıntıları AçıklandıSon dönemde döviz kurlarında sert dalgalanmalar devam ederken, döviz mevduatının çözülmesi ve yastık altını ekonomiye kazandırmak amacıyla dün akşam sürpriz bir hamle geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizin muhtemel getirisine Türk lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak yeni bir aracın devreye alınacağını açıkladı. Erdoğan, "Vatandaşımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak" dedi.


Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, TL'yi özendirici yeni düzenlemeye ilişkin ayrıntıları yazılı olarak açıkladı. Bankaların gün içerisinde işlemlere başlayacağı duyuruldu.


Hazine'den yapılan açıklamaların detayı şöyle: 


"Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup; minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacak.


Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak; yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacak.


Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacak.


Sisteme isteyen her banka katılabilecek.


Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacak.


Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecek.


Öte yandan söz konusu ürünün Katılım Bankacılığı'nda da uygulanması konusunda çalışmalar sürdürülmektedir."

-Borsa Gündem-

Son Eklenen Haberler

Serbest Piyasada Döviz Güne Nasıl Başladı? Serbest Piyasada Döviz Güne Nasıl Başladı?
Serbest Piyasada Döviz Güne Nasıl Başladı?
Serbest Piyasada Döviz Güne Nasıl Başladı?İstanbul serbest piyasada dolar 13,6240 liradan, avro 15,1960 liradan güne başladı.Serbest piyasada 13,6220 ...
Altın Fiyatlarına Fed Darbesi Altın Fiyatlarına Fed Darbesi
Altın Fiyatlarına Fed Darbesi
Altın Fiyatlarına Fed DarbesiAltın fiyatları Ukrayna'ya ilişkin endişelerin yol açtığı güvenli liman talebinin ardından hafta içinde yükseliş kaydetse...

Son Eklenen Yorumlar

  • Hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yazan sen olmak istiyorsan kullanıcı girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsin!