Mevduatlardaki Yeni Düzenleme Nasıl Olacak?

Düzenleyen: piyasarehberim, Güncelleme: 21 Aralık 2021 12:09
Mevduatlardaki Yeni Düzenleme Nasıl Olacak?

Mevduatlardaki Yeni Düzenleme Nasıl Olacak?


 Dün Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TL'nin döviz karşısındaki değer kaybını önleyen ve TL'nin cazibesini artıran bir paket hazırladıklarını belirtti. Hazine Bakanı Nebati, bugün saat 14.00'te dövize endeksli TL mevduatları ile ilgili yeni düzenlemelerin ayrıntılarını açıklayacaklarını ve bankaların da gün içerisinde işlemlere başlayacağını söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı düzenlemeler şöyle:


 1- TL mevduatlarda döviz farkı kapatılacak


Birikimini TL olarak mevduatta tutanlar bankanın faiz oranını almakla beraber eğer mevduat getirisi döviz getirisinin altında kalırsa aradaki fark spotaj kesintisi olmadan vatandaşa ödenecek. Böylelikle vatandaşın birikiminde TL'yi tercih etmesi amaçlanıyor.


2- İhracatçıların kur farkı TL olarak ödenecek


Döviz kurundaki dalgalanmadan dolayı fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalara Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek ve oluşacak kur farkı da TL olarak ödenecek.


3- Borçlanma senetlerindeki stopaj düşürülecek


Devlet iç borçlanma senetlerine olan talebi artırmak için stopa %0'a düşürülecek.


Şirketler tarafından yapılacak temettü ödemelerindeki stopaj %10'a indirilecek.


4- Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı artırılacak


Fon büyüklüğü 250 milyar liraya ulaşan bireysel emeklilik sisteminin cazibesini artırmak için devlet katkısı oranını %5 daha artırarak %25'ten %30’a çıkartılacak.


5- Kurumlar verisinde indirim olacak


Kurumların kazançları üzerindeki vergi yükünü azaltmak, uluslararası rekabeti desteklemek ve yatırımı teşvik etmek amacıyla ihracat ve sanayi şirketleri için kurumlar vergisinde bir puanlık indirim yapılacak.


Mevduatlarda ve ihracatta TL'deki kaybı engellemek için dövize endeksli bir sistem uygulanacak ve böylelikle TL'yi seçen yatırımcı ve vatandaşın döviz ile aradaki farkı Merkez Bankası ve Hazine aracılığıyla kapatılacak. Bu yeni planlama ile döviz mevduat hesaplarında düşüş olması ve TL mevduatlarında da artış olması bekleniyor. TCMB'nin son verilerine göre TL ve döviz mevduatlarındaki durum şöyle:


10 Aralık işlem haftasında bankalardaki toplam TL mevduat tutarı 1 trilyon 891 milyar.

10 Aralık işlem haftasında bankalardaki toplam döviz mevduat tutarı 231 milyar dolar.

Toplam mevduatlar içinde TL'nin payı %37 olurken dövizin payı ise %63.

-İnvesting-

Son Eklenen Haberler

TOBB Finansmana Erişim İstişare Toplantısı TOBB Finansmana Erişim İstişare Toplantısı
TOBB Finansmana Erişim İstişare Toplantısı
TOBB Finansmana Erişim İstişare ToplantısıTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Hepimizin ülkemiz için fedakarca ça...
İkinci El Araç Piyasasındaki Durağanlık Fiyatları Aşağı Çekti İkinci El Araç Piyasasındaki Durağanlık Fiyatları Aşağı Çekti
İkinci El Araç Piyasasındaki Durağanlık Fiyatları Aşağı Çekti
İkinci El Araç Piyasasındaki Durağanlık Fiyatları Aşağı ÇektiMotorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, yaz ayları ve Kur...

Son Eklenen Yorumlar

  • Hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yazan sen olmak istiyorsan kullanıcı girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsin!