Faiz Kararı Dolar ve TL'yi Nasıl Etkiledi?

Düzenleyen: piyasarehberim, Güncelleme: 6 Mayıs 2021 15:15
Faiz Kararı Dolar ve TL'yi Nasıl Etkiledi?

Faiz Kararı Dolar ve TL'yi Nasıl Etkiledi?Dolar/TL , Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutmasından sonra yüzde 0,47'lik bir düşüş kaydederek 8,28 seviyesine geriledi.


Mart ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda yaşanan başkan değişikliğinin ardından yüzde 11 civarında yükselen dolar/TL kuru, Nisan ayını neredeyse yatay bir seyirle kapattı. Kur bu haftaya 8,30 civarında yatay bir seyirle başladıktan sonra 8,35’e kadar yükselmişti.Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 410 baz puan civarında bulunurken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 18,09 seviyesinde seyrediyor.


10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi yüzde 1,56 seviyesinde bulunurken, Bloomberg Dolar Spot Endeksi perşembe günü yüzde 0,2 aşağıda.


TL’nin reel değeri Nisan ayında tarihi düşük seviyelere yakın bir seviyede bulunurken, HSBC Portföy Başekonomisti İbrahim Aksoy, emtia fiyatlarındaki artış ve tedarik zincirindeki sorunlar nedeniyle enflasyon ve ABD 10 yıllıklarında artış görülebileceğini belirtti.


Piyasalar Mayıs ayında faiz değişikliği beklemiyordu


Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararına ilişkin anketine katılan 19 kurumun medyan beklentisi Mayıs ayında faizlerin sabit tutulacağı, yıl sonunda ise faizlerin yüzde 16 seviyesine indirileceği yönündeydi.


TCMB’nin ilk faiz indiriminin ne zaman olacağıyla ilgili soruya ise iki kurum Haziran, dört kurum Temmuz, beş kurum, Ağustos, beş kurum Eylül, üç kurum da Ekim ayında ilk faiz indiriminin gerçekleşmesini beklediklerini belirtmişti.


Yıl sonunda en fazla faiz indirimi bekleyen kurum faizlerin yüzde 14,75 seviyesine kadar indirileceğini belirtirken, bir kurum faizlerin 300 baz puan artırılarak yüzde 22 seviyesine çıkarılacağını düşünüyordu.

(Bloomberg)

Son Eklenen Haberler

Borsa Haftanın İlk Gününe Yükselişle Başladı Borsa Haftanın İlk Gününe Yükselişle Başladı
Borsa Haftanın İlk Gününe Yükselişle Başladı
Borsa Haftanın İlk Gününe Yükselişle BaşladıBorsa, haftaya yüzde 0,38'lik yükselişle başladı.Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi haftanın ilk iş gününe ...
Golf Dondurma Kahramanmaraş Fabrikası Yeniden Üretime Başladı Golf Dondurma Kahramanmaraş Fabrikası Yeniden Üretime Başladı
Golf Dondurma Kahramanmaraş Fabrikası Yeniden Üretime Başladı
Golf Dondurma Kahramanmaraş Fabrikası Yeniden Üretime BaşladıGolf Dondurma'nın en beğenilen dondurma markası 'Golf Maraşım'ın üretildiği Kahramanmaraş...

Son Eklenen Yorumlar

  • Hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yazan sen olmak istiyorsan kullanıcı girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsin!