Piyasaların Mayıs Ayı Faiz Beklentisi

Düzenleyen: piyasarehberim, Güncelleme: 4 Mayıs 2021 15:58
Piyasaların Mayıs Ayı Faiz Beklentisi

Piyasaların Mayıs Ayı Faiz BeklentisiBloomberg HT Araştırma Birimi’nin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararına ilişkin anketine katılan 19 kurumun medyan beklentisi Mayıs ayında faizlerin sabit tutulacağı, yıl sonunda ise faizlerin yüzde 16 seviyesine indirileceği yönünde.


TCMB’nin ilk faiz indiriminin ne zaman olacağıyla ilgili soruya ise iki kurum Haziran, dört kurum Temmuz, beş kurum, Ağustos, beş kurum Eylül, üç kurum da Ekim ayında ilk faiz indiriminin gerçekleşmesini beklediklerini belirtti.


Yıl sonunda en fazla faiz indirimi bekleyen kurum faizlerin yüzde 14,75 seviyesine kadar indirileceğini belirtirken, bir kurum faizlerin 300 baz puan artırılarak yüzde 22 seviyesine çıkarılacağını düşünüyor.


Merkez Bankası enflasyon tahminini yukarı çekti


TCMB verilerine bakanların sayısı 2 yılda 5 katına çıktı

Barclays TCMB'den ilk faiz indirimini ne zaman bekliyor?

ING Bank'tan faiz indirimi beklentisi

Yabancı kurumlar da Mayıs ayında yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısından faiz indirim kararı çıkmasını beklemezken, ilk faiz indirimi için farklı tarih tahminlerinde bulunuyor.


Barclays dördüncü çeyrekte TCMB'nin ilk defa faizleri indirmeye başlayacağını ve 350 baz puanlık kesinti yapacağını düşünüyor. ING Bank ise faizlerin üçüncü çeyreğin sonuna doğru indirileceğini tahmin ettiklerini belirtirken, Deutsche Bank Temmuz ayından itibaren faiz indirimi beklediklerini söyledi.

(Bloomberg)

Son Eklenen Haberler

7 Mayıs Dolar Fiyatları Ne Kadar? 7 Mayıs Dolar Fiyatları Ne Kadar?
7 Mayıs Dolar Fiyatları Ne Kadar?
7 Mayıs Dolar Fiyatları Ne Kadar?- Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 8,30 seviyelerinde işlem görüyor.Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bank...
Gram Altın Ne Kadar?-Altın-Haber-Ekonomi Gram Altın Ne Kadar?-Altın-Haber-Ekonomi
Gram Altın Ne Kadar?-Altın-Haber-Ekonomi
Gram Altın Ne Kadar?- Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 484,1 lira seviyesinde işlem görüyor.Dün, altının ons fiyatındaki yük...

Son Eklenen Yorumlar

  • Hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yazan sen olmak istiyorsan kullanıcı girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsin!