TCMB'nin Şubat Ayı "Piyasa Katılımcıları Anketi" yayımlandı

Düzenleyen: piyasarehberim, Güncelleme: 11 Şubat 2022 10:44
TCMB'nin Şubat Ayı "Piyasa Katılımcıları Anketi" yayımlandı

TCMB'nin Şubat Ayı "Piyasa Katılımcıları Anketi" yayımlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, yıl sonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) beklentisi yüzde 34,06 oldu.

Merkez Bankası, reel ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 51 katılımcıyla gerçekleştirdiği şubat ayına ilişkin "Piyasa Katılımcıları Anketi"ni yayımladı.

Geçen ay yüzde 3,04 olan şubat ayı TÜFE beklentisi, bu anket döneminde yüzde 4,22'ye yükseldi. Cari yıl sonu TÜFE beklentisi ise yüzde 34,06 oldu.12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 25,37'den 24,83'e, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi de yüzde 15,54'ten 15,42'ye geriledi.

Katılımcıların yıl sonu dolar/TL beklentisi 16,04 olurken, 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi ise 16,85'ten 16,62'ye düştü.

Bir önceki anket döneminde 7,9 milyar dolar olan yıl sonu cari işlemler açığı beklentisi, bu dönemde 9,5 milyar dolara yükselirken, gelecek yıl cari işlemler açığı beklentisi 11,8 milyar dolar oldu.

Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay beklentisi yüzde 14,00Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) cari yıl büyüme beklentisi yüzde 3,7, gelecek yıl büyüme beklentisi ise yüzde 4,2 oldu.

TCMB'nin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına ilişkin cari ay sonu beklentisi yüzde 14,00 olarak kayıtlara geçerken, 3 ay sonrasına ilişkin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı beklentisi de yüzde 14,00'te sabit kaldı.

-sondakika.com-

Son Eklenen Haberler

Tcmb: Yurt İçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatı 2,75 Milyar Dolar Azaldı Tcmb: Yurt İçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatı 2,75 Milyar Dolar Azaldı
Tcmb: Yurt İçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatı 2,75 Milyar Dolar Azaldı
Tcmb: Yurt İçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatı 2,75 Milyar Dolar AzaldıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilere göre; bir önceki hafta 213 milya...
Tcmb: Para Politikası Duruşu, Sürdürülebilir Fiyat İstikrarı Hedefine Ulaşılması Odağında Belirlenecek Tcmb: Para Politikası Duruşu, Sürdürülebilir Fiyat İstikrarı Hedefine Ulaşılması Odağında Belirlenecek
Tcmb: Para Politikası Duruşu, Sürdürülebilir Fiyat İstikrarı Hedefine Ulaşılması Odağında Belirlenecek
Tcmb: Para Politikası Duruşu, Sürdürülebilir Fiyat İstikrarı Hedefine Ulaşılması Odağında BelirlenecekTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) pol...

Son Eklenen Yorumlar

  • Hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yazan sen olmak istiyorsan kullanıcı girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsin!